середа15 січня 2025
zss.in.ua

У Києві посеред Дніпра є загадкова вежа: для чого вона потрібна та як її знайти (фото)

Багато хто навіть не здогадуються про функції цієї споруди.
В центре Днепра в Киеве расположена таинственная башня: какова её цель и где её можно увидеть (фото)

У Києві посеред Дніпра, неподалік від Південного мосту та Осокорків, розташований незвичний об'єкт — кругла залізобетонна вежа, що виступає з води на кілька метрів. Її справжнє призначення відомо лише одиницям, тому вежу називають і вогневою точкою часів Другої світової війни, і входом до сталінських тунелів, і старовинним фортом. Проте всі ці теорії є помилковими. Насправді посеред Дніпра знаходиться девіаційна вежа.

"Телеграф" вирішив розповісти читачам про справжнє призначення цього об'єкта, історію його будівництва та місце, де він зараз розташований.

Історія будівництва девіаційної вежі в Києві

Девіаційна вежа — це об'єкт, за яким судна коригують свої компаси. Ця вежа з'явилася на Дніпрі у 1983 році. Спочатку вона була побудована там, де зараз знаходиться Південний міст. Але потім, коли розпочали будівництво мосту, її перенесли далі — вниз по річці, трохи на південь.

Лише перенесення цієї споруди коштувало 2 мільйони радянських рублів, і на той час це були величезні кошти. Відповідно, ця споруда має дуже важливе значення.

0

Вежа має циліндричну форму. На її стінах закріплені металеві троси та сходи, а на верхівці розташована технічна конструкція з металу. Вся решта частина вежі виконана з монолітного бетону, оскільки це дуже важливо для точності її роботи.

Навіщо потрібна девіаційна вежа

1

Девіаційна вежа або пал — місце, де моряки налаштовують корабельні компаси. Кожне судно зобов'язане щорічно усувати похибки в роботі свого магнітного компаса, а оскільки Київ знаходиться на стику двох водосховищ, то будь-яка помилка в навігації може призвести до трагічних наслідків.

2

Навіть ті кораблі, які оснащені за останнім словом техніки, зобов'язані проходити цю процедуру. Адже електроніка може просто вийти з ладу, а класичний компас ніколи не підведе. Проте компаси, з цілої низки причин, мають властивість з часом збиватися. Тому їх потрібно періодично налаштовувати та усувати похибку, яка називається магнітною девіацією. Саме для цих цілей і призначена девіаційна вежа.

Існує регламент, згідно з яким кожне судно повинно раз на рік пройти процедуру налаштування компаса на девіаційній вежі та отримати відповідну довідку, яка дає право експлуатації судна.

Як відбувається налаштування компаса судна біля девіаційної вежі

3

Налаштування компаса судна відбувається наступним чином: за допомогою спеціального обладнання девіатор звіряє показання компаса з координатами вежі і налаштовує його на правильні показники у разі відхилень.

Після цього девіатор виписує судну довідку і ставить "мокру печатку" — без цього документа корабель не має права відправитися в плавання. Зараз у Києві залишився всього один спеціаліст-девіатор, а по всій Україні їх навряд чи набереться десяток.

Де знаходиться девіаційна вежа в Києві

4

Об'єкт розташований посеред Дніпра, між Осокорками та Жуковим островом. Увидіти вежу можна з берега: вулиця Набережно-Корчеватська, 90 (правий берег) та вулиця Садова, 86 (лівий берег).

До вежі також можна підплисти на човні та розглянути її зблизька.

5 6

Нагадаємо, мало хто знає, що в 1857 році на місці сучасного столичного Воздухофлотського мосту була побудована дерев'яна Тріумфальна арка. Звели цю нетипову для столиці споруду на честь приїзду в Київ імператора Олександра ІІ та Марії Олександрівни. З столичною аркою пов'язана дуже цікава та заплутана історія, яка відома одиницям.

Раніше "Телеграф" розповідав про те, де в Києві знаходиться атмосферна покинута готель з позаминулого століття і як виглядає цей готель-"привид". На жаль, будівля давно спустошена і не приймає постояльців, проте це місце продовжує будити уяву сучасників і привертати увагу цінителів колоритних споруд з минулого.