вівторок22 жовтня 2024
zss.in.ua

Місце, якого немає: де в Києві розташований Музичний провулок (фото)

Ви не повірите, але в Києві є таємничий провулок, який зник під час війни! Дізнайтеся, як Музыкальний провулок змінив місто, і чому його історія досі викликає трепет. Відкрийте для себе забуті легенди та таємниці, які ховає столиця!
Неизвестный уголок: где в Киеве расположен Музыкальный переулок (фото)

У Києві є безліч цікавих місць з неймовірною історією. Проте мало хто знає про маленький Музыкальний провулок, який з'явився в столиці в далекому 1873 році і з часом змінив життя великого міста.

Редакція "Телеграфу" розповідає читачам історію провулка-привида, який був зруйнований практично до основи, але залишив по собі нагадування у вигляді кам'яної арки, що збереглася до наших днів.

Історія виникнення Музыкального провулка в Києві

2

28 червня 1873 року всередині кутового кварталу між вулицями Васильківською (Прорізною) та Хрещатиком відбулася урочиста закладка нового будівлі музичної школи.

Цікаво, що складання кошторису і сама побудова будівлі в стилі бароко були здійснені архітектором Олександром Шилем безкоштовно.

До закладу було необхідно облаштувати доступний під'їзд, і в 1874 році Київська міська дума виділила 300 рублів на облаштування тротуару від Васильківської вулиці до будівлі школи. Так і сформувався Музыкальний провулок, завдяки якому вже за півстоліття кияни почнуть відмінно розбиратися в музиці.

У 1883 році школа була перетворена на музичне училище. Тут викладали зірки того часу — композитори Микола Лисенко та Отакар Шевчик, а також Микола Губерт.

У училищі виступали Петро Чайковський, Сергій Рахманінов, Федір Шаляпін та інші світові таланти.

3

До 100-річчя з дня народження Михайла Івановича Глинки міські влади вирішили в його честь встановити пам'ятник. Проект реалізував архітектор Володимир Миколаїв.

Пам'ятник являв собою бронзовий бюст композитора на постаменті. Передбачалося відкрити пам'ятник до ювілею Глинки – 20 травня 1904 року, але бюст був встановлений перед будівлею музичного училища і освячений лише 21 грудня 1910 року.

Навколо училища формувалося простір, яке з часом перетворилося на площу, відому між 1938 і 1941 роками як площа Глинки.

4

У листопаді 1913 року музичне училище перетворено на консерваторію. У 1934 році при консерваторії відкрилися музичне училище та музична школа.

У 1935 році архітектор Йосип Каракіс до старого корпусу пристроїв велике приміщення для музичної школи з концертним залом.

Так музичне училище еволюціонувало в консерваторію, а сам провулок міг би вирости до величної Музыкальної вулиці, але доля розпорядилася інакше…

5

Як і чому зник Музыкальний провулок

У серпні 1941 року почалася облога міста німецькими військами. Хрещатик, як і більшість інших київських вулиць, перегороджували барикадами, металевими "їжами" та мішками з піском. Вже 24-29 вересня 1941 року, через кілька днів після захоплення Києва німецькими військами, на Хрещатику почалася серія вибухів.

Після війни радянська пропаганда ще довго "просувала" наративи про те, що знищення Хрещатика — це справа рук нацистів.

Музыкальний провулок був зруйнований під час вибухів 24 вересня 1941 року. Цікаво, що бюст Глинки вцілів і був потім перенесений у міський (тепер — Маріїнський) парк Києва.

6 7

Після війни, під час відновлення зруйнованих районів міста, було прийнято рішення не відновлювати провулок, хоча деякі будівлі, включаючи приміщення училища, вціліли.

Таким чином, ця частина київської історії залишилася лише в спогадах і архівних матеріалах.

Де можна знайти залишки легендарного провулка

Зниклий Музыкальний провулок пролягав від Прорізної вулиці до Хрещатика.

Тепер на місці колишнього проїзду знаходиться арка будинку №8.

8 9 0 1 2

Нагадаємо, однією з най найбільших і відомих занедбанок столиці вважається Будинок культури на Виноградарі. Це місце повинно було стати яскравим "громадським ядром" району, але перетворилося на недобудову. Ця територія обгорнута міськими легендами і має погану славу серед місцевих жителів.

Раніше "Телеграф" розповідав про шикарний київський особняк графині, який в один момент перетворився на жахливу тюрму. Усадьба Уварової є пам'ятником архітектури місцевого значення, проте в його застінках відбувалися страшні речі, від яких стине кров у жилах.