середа19 березня 2025
zss.in.ua

Три роки великої війни — скільки територій України опинилися під окупацією?

Рівно три роки тому, 24 лютого 2022 року, українці здригнулися від вибухів і сирен. Дехто прокинувся від звуків російської техніки, що наступала на міста. Інші почули гул ворожої авіації. Події того ранку пам'ятає кожен українець. Росіяни розпочали наступ з кількох напрямків, сподіваючись на блискавичний успіх. За їхніми розрахунками, українські міста мали впасти, як карткові будиночки. Але окупанти зіткнулися з опором, на який не сподівалися. Відверто кажучи, на це, мабуть, не сподівався ніхто у світі.
Три года масштабной войны: сколько украинских территорий находится под оккупацией?

Новини.LIVE розповідають про те, скільки територій України вдалося окупувати росіянам і чого чекати далі.

Скільки територій України зараз окуповано

Російський диктатор Путін близько чотирьох годин ранку 24 лютого 2022 року оголосив про початок так званої "спеціальної військової операції". Вже через кілька хвилин Україну почали атакувати. Росіяни завдавали ракетних ударів по всій території. Окупанти почали наступ на Україну, зайшовши з Росії, Білорусі та тимчасово окупованого Криму.

Взять Київ за три дні, як тоді погрожували росіяни, у них не вийшло. Незважаючи на це, Україна дійсно втратила значну частину територій на початку великої війни. Росіяни окупували Мелітополь, Бердянськ і Енергодар у Запорізькій області. Захопили й український Херсон. Під контроль росіян перейшли Куп'янськ і Балаклея в Харківській області. Окупанти розпочали блокаду Маріуполя.

Ряд населених пунктів росіяни окупували на сході України. Крім того, намагалися взяти Суми та Чернігів. Бої тривали в Бородянці, Ворзелі, Бучі та інших населених пунктах Київської області.

Станом на березень 2022 року, тобто приблизно через місяць після початку повномасштабного вторгнення, росіяни окупували майже 19% української території. Ця цифра включає й населені пункти, які окупували з 2014 року.

Незважаючи на успіхи росіян на початку великої війни, українські Сили оборони почали відповідати ворогу з шаленою силою. Вже на початку квітня 2022 року окупантів вибили з Ірпеня, Бучі, Гостомеля, Бородянки, Мотижина та інших населених пунктів Київщини аж до північного кордону. Крім того, росіяни вийшли з Чернігівської та Сумської областей і були відтиснуті від Харкова.

Літом 2022 року український місто Маріуполь повністю окупували росіяни. Там йшли запеклі бої, і загинули тисячі мирних жителів. Місто стало призраком. Про "Азовсталь" тоді дізнався весь світ. Саме на цьому заводі до останнього тримали оборону українські бійці.

Станом на кінець літа 2022 року під контролем Росії знаходилося більше 13% української території.

Україна розпочала масштабне контрнаступлення восени 2022 року. Захисники звільнили Ізюм, Балаклею, Волчанськ і Куп'янськ на Харківщині. Протягом всього шести днів українська армія змогла відбити більше 300 населених пунктів у Харківській та Донецькій областях. Пізніше, у жовтні, звільнили місто Лиман у Донецькій області.

Окупований Херсон повернули під контроль України в листопаді. Крім того, звільнили населені пункти на правому березі Дніпра. Всі пам'ятають кадри того, як херсонці зустрічали українських військових зі сльозами на очах і обіймами.

Уже в 2023 році майже основною метою росіян став місто Бахмут у Донецькій області. За нього тривали довгі й виснажливі бої. Українські бійці повинні були стримувати ворога, сили якого в більшості складалися з ЧВК "Вагнер". Це були ув'язнені з російських колоній. У травні 2023 року Бахмут захопили росіяни. Крім того, в 2023 році були окуповані Соледар, Берхівка, Червона Гора та Ягідне.

Збройні сили України розпочали наступ на росіян на півдні Донецької області та в Запорізькій області. Тоді звільнили ряд населених пунктів, серед яких — Нескучне, Благодатне, Сторожеве, Макарівка, Роботине в Запоріжжі. Також Україна влітку 2023 року повернула Урожайне, Ровнопіль і Старомайорське в Донецькій області. Всього тоді звільнили близько 243 квадратних кілометрів українських територій.

Однак такого блискучого контрнаступлення в 2023 році, як у попередньому році, не сталося. На це була низка причин, і основні аналітики називають потужні укріплення, які побудували росіяни.

Станом на серпень 2023 року Росія контролювала більше 11% території України. Йдеться і про територію, яку окупували ще з 2014 року.

На початку 2024 року росіяни окупували Авдіївку. Жорстокі бої за місто тривали довгий час. Росіяни перекинули на цей напрямок величезні сили — близько 40 тисяч окупантів. Українські військові захищали місто до останнього. У лютому Авдіївку повністю окупували росіяни. У березні російська армія захопила Тоненьке і вийшла до Семенівки.

У квітні 2024 року росіяни окупували Очеретине. Це був важливий логістичний центр для ЗСУ, оскільки через нього проходила залізнична лінія на Покровськ. У травні росіяни знову спробували наступати на Харківщину. Однак найглибокою точкою їх просування було близько 10 кілометрів. До кінця весни темпи російського наступу на Харківщині суттєво сповільнилися.

Восени 2024 року росіяни окупували Селидове та Угледар у Донецькій області. Також захопили Вознесенку та Сонцівку поблизу Курахового.

Слід зазначити, що Росія, хоч і повільно, але окупувала населені пункти України протягом усього цього часу. Схоже, ворог обрав метод виснаження і вирішив "не поспішати".

За оцінками ISW, російські війська станом на листопад 2024 року окупували приблизно 99% Луганської області, 66% Донецької області та по 73% Запорізькій та Херсонській областях.

Після листопада і до сьогодні просування Росії сповільнилося. За інформацією аналітиків, російським військам знадобилося більше двох років, щоб захопити решту частину Донецької області, враховуючи темпи їх просування.

Окуповані території самої Росії

Росіяни, намагаючись окупувати території України, втратили частину своїх земель. У серпні 2024 року українські вій