Сайт Новини.LIVE дізнався від доктора економічних наук Олексія Плотнікова, чому НБУ вирішив замінити долар на євро і що це означає для українців.
Про це заговорила перша заступниця голови Національного банку Катерина Рожкова в ефірі телеканалу "Ми — Україна". Вона зазначила, що повномасштабна війна — не найкращий час для переходу з долара на євро, але в перспективі заміна відбудеться, враховуючи курс України на євроінтеграцію.
За словами Олексія Плотнікова, історично так склалося, що в період послаблення на валютному ринку (початок 90-х) першою валютою в Україні став американський долар. В деяких країнах використовували німецьку марку, а пізніше перейшли на євро. За логікою, якщо ми рухаємося в ЄС, то повинні також перейти на європейську валюту.
"Як це буде відбуватися? Все пройде спокійно, у робочому порядку, коли на міжбанку почнуть проводити торги не в доларах, а в євро. Відповідно НБУ буде встановлювати офіційний курс гривні до євро, а долар будуть розраховувати як відношення пари євро-долар", — зазначив експерт.
Він додав, що перехід буде плавним і точно не протягом наступного року-двох. Тому що слід враховувати інертність, консерватизм наших громадян, які звикли до американської валюти.
Водночас народний депутат Богдан Кіцак в ефірі Ранок.LIVE уточнив: повноцінна заміна відбудеться через 5-10 років, не раніше. Це буде здійснено завдяки збільшенню обсягів операцій в євро, посиленню експорту та імпорту, грошовим переказам українців з-за кордону тощо.
Виникає питання, як нововведення вплине на курсові показники. За словами Олексія Плотнікова, Нацбанк буде встановлювати офіційний курс гривні до євро за формулою, яку використовують для долара, враховуючи торги на міжбанківському ринку. Відлік почнеться від актуальних показників, а динаміка буде залежати від зовнішніх та внутрішніх факторів.
"Поки не будемо прогнозувати динаміку долар-євро, оскільки це питання економіки Євросоюзу, рішень нового президента США Дональда Трампа і тому подібне. Зараз майже паритет (1:1), але були часи, коли євро коштувало дешевше долара. Не виключено, що після інавгурації Трампа американська валюта зміцниться. Немає сенсу прогнозувати курс євро в такій довгостроковій перспективі", — констатував economist.
Він додав, що для звичайних українців нічого кардинально не зміниться. Вони продовжать використовувати долари, як звикли. Зате бізнес зіткнеться зі змінами, висловив думку народний депутат Андрій Ніколаєнко в ефірі Ранок.LIVE. Адже експортні та імпортні операції будуть відбуватися в євро, що теоретично може призвести до подорожчання товарів і послуг.
Необхідності змінювати валюту, в якій зберігаються заощадження, немає. Краще диверсифікувати капітал і тримати готівку в різних валютних одиницях. Олексій Плотніков рекомендував громадянам не робити ставку конкретно на долар або євро, адже завжди існує ризик падіння курсових показників.
Базове правило фінансової грамотності говорить, що єдино правильним рішенням є обмін на різну валюту в рівних пропорціях. Частину варто залишити в гривнях, щоб використовувати за необхідності для покупки товарів або оплати послуг.
Нагадаємо, протягом 2025 року курс долара буде зростати до рівня, закладеного в Державному бюджеті. Не виключено, що показники перевищать позначку 45 грн/дол. і підуть вище.
Також ми писали, що мінімальна зарплата залишилася на рівні 8 000 грн. Але в доларах вона зменшилася, оскільки національна валюта девальвувалася. Відповідно, знизилася купівельна спроможність українців.