середа22 січня 2025
zss.in.ua

Мобілізація резервістів у 2025 році — юрист про нові правила.

Тиждень тому з'явилася новина, що територіальні центри комплектування можуть мобілізувати навіть тих працівників, які мають офіційні відстрочки і були заброньовані критично важливими підприємствами. Хоча військові вже спростували ці чутки, депутати не виключають можливості такого призову в разі надзвичайної ситуації. Це може стати новим викликом для підприємств, які підтримують економічний фронт країни.
Мобилизация резервистов в 2025 году: юрист объясняет новые правила.

До чого варто готуватися цим працівникам і які документи потрібно мати під рукою, журналістам Новини.LIVE розповів одеський адвокат Олексій Шалару.

Читайте також:

Мобілізація в Україні

Рішення про можливий призив заброньованих спеціалістів є цілком законним і не суперечить мобілізаційним процесам. Однак, як зазначає адвокат, це може мати негативні наслідки для критичних підприємств, таких як виробники дронів, які підтримують обороноздатність країни. Втрата таких працівників може поставити під загрозу постачання важливих ресурсів для військових, що може суттєво вплинути на фронтові успіхи.

"У нас депутати Верховної Ради кажуть, що це дійсно законно. Але я не розумію і взагалі не погоджуюся з цим. Як держава може мобілізувати людину, яка виготовляє дрони? Це ж поставить під загрозу все підприємство. Тому, на мою думку, це юридично неправильно", — вважає Олексій Шалару.

Це також стосується і працівників, які були заброньовані не через додаток "Дія". Іноді бувають випадки, коли дані про таких людей не встигли підтягнутися в державні реєстри. У такому випадку юрист звертає увагу на те, що при собі обов'язково потрібно мати всі документи, що підтверджують цей статус, щоб не потрапити в додаткові проблеми.

"У людини на руках має бути документ, що він заброньований. Коли підприємство його забронювало, то видає йому спеціальний документ. Або витяг з "Дії", він також прирівнюється", — говорить юрист.

Бронювання працівників

Відстояти право на відстрочку можливо, однак адвокат зазначає, що суди зараз переповнені подібними справами. І хоча часто визнають факт мобілізації незаконним, реальність така, що уникнути служби все ж не вдасться. Тенденція свідчить, що суди все частіше стають на сторону ТЦК, що робить боротьбу за відстрочку ще складнішою.

"Їх можна оскаржувати, в моїй практиці були такі позитивні кейси. Але є нюанс. Деякі суди виносять рішення, що призив був незаконним, але звільнити людину з ТЦК вже не можуть. Виходить: призвали незаконно, але ти все одно служи", — зауважує адвокат.

Але і такі рішення, говорить юрист, можна оскаржити у Верховному суді. І вже від його висновків буде залежати подальший розвиток подій.

Некачественна мобілізація

Окремо адвокат Олексій Шалару звертає увагу на проблеми в самому процесі мобілізації. За його словами, зараз ТЦК більше зосереджені на кількості, ніж на якості майбутніх бійців. Так, їм важливо просто набрати людей. Однак, як кажуть самі військові, значна частина призовників часто виявляється непридатною для служби і може бути демобілізована вже через кілька днів після мобілізації.

"Я спілкуюся з багатьма бригадами. І хлопці кажуть: нам присилають п’ятьох людей, з яких троє зовсім скоро можуть піти назад. Навіщо таких взагалі брати? Так, він своєчасно, може, не зробив документи. Але все ж його відпустять назад, а держава вже витратила на нього кошти", — додає юрист.

Мобілізація 50+

Мобілізація чоловіків старше 50 років також має свої нюанси. За законом вони підлягають загальному призову, і в ТЦК підкреслюють, що такі громадяни зазвичай призначаються на тилові посади, зокрема водіями або механіками. Однак, як зазначає юрист, були випадки, коли чоловіків цієї вікової категорії направляли в штурмові бригади, що суперечить початковим обіцянкам.

"Хтось сказав, що таких людей не мобілізують, але це неправда. У моїй практиці є випадок, коли намагалися мобілізувати чоловіка у 59 років, у якого купа хронічних хвороб. І вже лікарі на ВВК підтвердили, що він придатний лише до служби в тилу", — говорить Олексій Шалару.

Підтверджують такі випадки і самі військові на передовій, де в бригаду прислали піхотинців 54-59 років. Але вони, за словами адвоката, не зможуть якісно виконувати бойові завдання через вік. Тому потрібно змінювати саму систему мобілізації.

"Нам потрібна якісна мобілізація, а не просто показники. Якщо ТЦК призвали людину, яка дійсно мотивована — це їм тільки на користь. А посилати людину, яка не хоче і не буде нічого виконувати, я не думаю, що має сенс", — підсумовує юрист.

Безумовно, питання мобілізації в Україні потребує глибоких змін і чіткого регулювання. Але важливу роль у цьому процесі відіграють і самі громадяни. Своєчасне оновлення документів і правильне оформлення статусу — це запорука того, що люди, які належать до категорій, відсторонених від призову, зможуть захистити свої права і уникнути непередбачуваних ситуацій.

Нагадаємо, ми писали про п’ять основних умов для бронювання;

Також ми повідомляли про те, що уряд України прийняв рішення про надання броні від мобілізації працівникам галузі газопостачання.