середа15 січня 2025
zss.in.ua

Чорне море стане небезпечним для людей — еколог про викид мазуту.

Масштаби витоку мазуту з затоплених російських танкерів шокують: чорна пляма продовжує швидко розширюватися, загрожуючи вже не лише Чорному, а й Азовському морю. Екологи заспокоюють, що природа здатна впоратися сама, проте попереджають — на це можуть знадобитися десятиліття, а екосистема перебуває на межі виживання.
Эколог предупредил о возможной опасности Черного моря для людей из-за выброса мазута.

Як очистити море і чи буде воно безпечним для людей? Про це журналістам Новини.LIVE розповів одеський еколог та спеціаліст Національного екологічного центру України Владислав Балінський.

Читайте також:

Небезпечне море

Найбільший удар від екологічної катастрофи припав на Керченський пролив, де сталася аварія танкерів. Цей регіон Чорного моря тепер перетворився на зону екологічного лиха: більш забруднена територія буде закритою для людей. Постраждала і частина акваторії Азовського моря. Як зазначає еколог Владислав Балінський, незважаючи на сильні вітри, основна маса мазуту залишиться в проливі, а частина небезпечних речовин осідатиме на дно, завдаючи шкоди морському середовищу.

"Кількість основного мазуту там залишиться, воно сформує таку товсту прослойку вздовж дна. І незабаром цей мазут почне тверднути і стане як бітум — ось від нього і буде найбільша екологічна катастрофа", — розповідає спеціаліст.

Очищення Чорного моря

Експерти дають невтішні прогнози: навіть за найсприятливіших умов на повне відновлення моря знадобиться не менше десяти років. І це за відсутності додаткових негативних факторів, таких як людське втручання або нові небезпечні викиди та глобальні природні зміни.

"Скільки років це може тривати — невідомо. Зараз можна говорити про вже сучасні екологічні реалії, в яких ми змушені жити. І вони найближчі 10-20 років не покращаться. Тобто це буде поступове таке, іноді більше, іноді менше, вплив на біологічні системи. І в першу чергу особливо страждатимуть замкнуті системи, як наш Одеський затока, які навантажені додатково антропогенним впливом", — додає Владислав Балінський.

Додаткові ризики виникають від великої кількості прісної води, яка надходить у Чорне море з Дніпро-Бузького лиману. Як говорить еколог, після трагедії на Каховській ГЕС її надходить дуже велика кількість, і водойма не здатна швидко реагувати на це навантаження.

"Ми знаємо, що є накопичення вже у вигляді осаду, який принесла Каховська катастрофа. Це дуже потужний вплив був. І зараз додаткове вплив ще ось це, яке ми будемо відчувати, як я вже говорив, не одне десятиліття на собі. І плюс антропогенні фактори, які теж нікуди не зникли", — говорить еколог.

Показники в кілька десятиліть називають екологи лише тому, що за цей час Чорне море здатне очиститися самостійно. Людство могло б прискорити відновлення екосистеми, але війна і підступність ворога роблять це неможливим: будь-які спроби допомогти природі можуть бути сприйняті як військові дії.

Нагадаємо, 15 грудня в районі Керченського проливу шторм розламав навпіл два російських танкери — "Волгонефть-212" та "Волгонефть-239". У море потрапило 8,6 тис. тонн мазуту. Екологи стверджують, що через військові дії не зможуть ліквідувати нафтову пляму, поки вона не добереться до узбережжя. Тим часом в Одеській області вже помітили птахів, забруднених мазутом.

```