четвер21 листопада 2024
zss.in.ua

П’ять простих кроків: як спланувати особистий бюджет, щоб вистачало грошей на все.

Поради фінансового експерта, які допоможуть вам ефективно розподілити свій бюджет.
Пять простых шагов для эффективного планирования личного бюджета, чтобы ваши средства покрывали все нужды.

Щомісячне планування бюджету – це основа фінансової стабільності. А також – реальна можливість накопити кошти для здійснення своєї мрії. З чого почати та як не загубитися серед потоку цифр, розповіла експертка та спікерка з питань корпоративних і персональних фінансів Олена Шепель.

Елена Шепель

П’ять кроків до планування особистого бюджету

Перший крок: збір інформації

Перед тим як розпочати фінансове планування бюджету, потрібно зібрати повну інформацію про свої щомісячні доходи та витрати. Іншими словами – це збір фактичних даних, які потрібно буде проаналізувати.

"Запишіть у доходи абсолютно всі надходження грошей за місяць. Це не лише зарплата або якийсь прибуток від вашої діяльності, але й кэшбек, субсидії, подарунки та подарункові сертифікати. Наступний етап – підрахунок ваших місячних витрат. Для зручності можна використовувати різноманітні мобільні додатки, банкінг або звичайну таблицю в Excel. Розділіть витрати на різні категорії – житло, транспорт, медицина, продукти – і приблизно підрахуйте, скільки відсотків від загальної суми витрачається в кожній категорії. Потім усі категорії витрат розділіть на обов’язкові та необов’язкові. Оренда житла, оплата комунальних послуг, харчування, транспорт, а також кредитні виплати – це обов’язкові витрати. Необов’язкові – розваги, підписки на додатки в смартфоні або Smart TV, шопінг та імпульсивні покупки", – радить Олена Шепель.

Другий крок: створення фінансового плану

Після того, як усі витрати розділені на першочергові та другорядні, можна визначити межі кожної категорії витрат і розпочати планування бюджету на наступний місяць.

"Розподіліть витрати у пропорції 50, 40 і 10. Якщо ж у вас є кредити або борги, тоді ідеальна пропорція – 50, 30 і 20. Де 50 відсотків витрат – це обов’язкові платежі, які потрібно здійснювати щомісяця. 30 або 40 – це бажані, але необов’язкові витрати. А 10 або 20 відсотків – це заощадження, які йдуть на створення фінансової подушки безпеки та погашення кредитів (як мінімум 10 відсотків від місячного бюджету повинні витрачатися на покриття боргів). Якщо у вас є проблеми з дисципліною – зробіть щомісячне накопичення 10% автоматичним. Для цього встановіть у своєму банкінгу правило – 10% від кожного зарахування на картку одразу перераховуються на окремий рахунок. Цю ж формулу можна застосувати і при обміні валюти: 10% виведеної суми автоматично потрапляють на рахунок зі заощадженнями. Головне завдання – автоматизувати частину цих накопичень і створити резервний фонд", – розповідає Олена Шепель.

Елена Шепель

Третій крок: контроль витрат

Запланувати бюджет – це лише половина справи. Важливо протягом місяця відстежувати всі свої витрати, щоб зрозуміти, чи співпала планова цифра з фактичною. Якщо вам не вдалося вкластися в бюджет, точні дані дозволять визначити, де сталося відхилення від плану. Після цього ви зможете скоригувати бюджет на наступний місяць.

"Навичка фінансового планування – це як м’яз, яку потрібно постійно тренувати. Мало кому вдається планувати ідеально з самого початку. Будьте готові до того, що перші три місяці планування відхилення між планом і фактом будуть досить помітними. Ставтеся до цього спокійно. Поступово фінансове планування стане більш точним, і будь-які відхилення зменшаться до мінімуму", — заспокоює Олена Шепель.

Четвертий крок: планування фінансових цілей

Розібравшись із плануванням місячного бюджету, можна ставити перед собою фінансові цілі та починати накопичувати кошти. Для цього місячний фінансовий план потрібно буде реорганізувати. Звісно, все залежатиме від рівня ваших доходів. Якщо для покриття базових потреб у місячному бюджеті вам буде достатньо менше суми, ніж половина доходів — сміливо плануйте важливі покупки.

"В залежності від терміну, за який ви хочете реалізувати фінансові цілі, їх можна розділити на три категорії. Короткострокові – для їх досягнення потрібно один-два місяці. Середньострокові – на їх втілення піде до 12 місяців. Але довгострокові – завдання, для реалізації яких потрібно більше року. Варто зазначити, що планування – це дуже індивідуальна історія. Шлях до мети залежить від доходів людини, а вони можуть змінюватися в кращу або гіршу сторону", — говорить Олена Шепель.

П’ятий крок: створення фінансового плану на рік

Існує кілька схем річного планування, які використовуються для досягнення довгострокових фінансових цілей. Наприклад, якщо вам потрібно придбати автомобіль.

"Перше, що потрібно зробити – оцифрувати свою фінансову ціль. Дізнайтеся, скільки коштує автомобіль. Його вартість розділіть на суму, яку можете реально відкладати щомісячно. Порахуйте, скільки місяців вам знадобиться, щоб купити авто, можна піти й від зворотного. Розділіть вартість автомобіля на кількість місяців, за які хочете накопичити гроші. Так ви дізнаєтеся, скільки коштів вам потрібно відкладати щомісячно. Якщо ж ви хочете скоротити період накопичення – відмовтеся від частини необов’язкових витрат і імпульсивних покупок. Зменшуючи витрати в інших категоріях, ви можете досягти мети на кілька місяців раніше. Важливо почати планувати свій бюджет і економити вже зараз. Накопичувати можна навіть при мінімальному доході. Головне – робити це регулярно. Через рік накоплена сума може вас приємно здивувати", – підсумувала Олена Шепель.

Раніше "Телеграф" розповідав, від яких звичок відмовляються навіть мільярдери. Багаті люди також колись були бідними.